W świecie jazzu, imienia Sławomira Jaskułke nie można zignorować. Urodzony 2 stycznia 1979 roku w Pucku, Sławek Jaskułke jest nie tylko wybitnym pianistą jazzowym, ale także utalentowanym kompozytorem, którego zakres twórczości obejmuje muzykę fortepianową, orkiestrową, teatralną oraz filmową.
Jako aranżer i producent muzyczny, Jaskułke eksploruje różnorodne style i formy artystyczne. Jego dzieła koncentrują się na muzyce ilustracyjnej i kontemplacyjnej, co czyni je nie tylko słuchowiskiem, ale również przeżywaniem emocji i refleksji.
Inspiracje, jakie czerpie z otaczającej nas przyrody, doskonale oddają jego albumy, takie jak „Sea”, a także bardziej osobiste podejście do człowieka, co odnajdujemy w „Sennym”. Jego twórczość jest klarowna, kolorowa i bogata w różnorodne barwy dźwiękowe, co sprawia, że jest to artysta, którego można określić mianem mistrza w tworzeniu muzycznych pejzaży.
Życiorys
Jest absolwentem Katedry Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. W 2016 roku zdobył tytuł doktora sztuk muzycznych w dziedzinie instrumentystyki.
Sławek Jaskułke od zawsze był związany z trójmiejskim środowiskiem muzyki improwizowanej oraz jazzowej. Jego kariera muzyczna zaczęła się w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, gdzie zebrał cenne doświadczenie związane z jazzem klasycznym i jego bebopową odmianą. W roku 2000 brał udział w Jazz Campingu Kalatówki, a jego talent został dostrzegany przez wybitnego polskiego jazzmana – Zbigniewa Namysłowskiego. Jubileuszowo, odtąd stał się integralnym członkiem Kwartetu i Kwintetu Namysłowskiego, z którymi nagrał wiele znakomitych albumów, jak „Standards”, „Asymmetry” oraz „Nice and Easy”.
Artysta miał zaszczyt występować na najważniejszych scenach świata, takich jak International Performing Arts Center w Moskwie, Symphony Hall w Chicago czy Carnegie Hall w Nowym Jorku. Jego kunszt muzyczny dał się poznać na wielu prestiżowych festiwalach, w tym North Sea Jazz Festival, Berlin Jazz Fest, Red Sea Jazz Festival oraz Garana International Jazz Festival. Koncertował w kilkudziesięciu krajach i niemal na wszystkich kontynentach.
W 2006 roku Sławek Jaskułke reprezentował Polskę na festiwalu Music Beyond Borders w Hongkongu, co zaowocowało wydaniem solowej płyty zatytułowanej „Jaskułke – Hong Kong”. Z niebywałym sukcesem wystąpił też solo w Ogrodach Luksemburskich w Paryżu w lipcu 2012 roku na Festiwalu „Chopin w Ogrodach Luksemburskich”. Dwa lata później wziął udział w Festiwalu Kultury Polskiej „Corso Polonia” w Rzymie, a w grudniu 2016 roku wyruszył w trasę koncertową po Japonii.
Jaskułke zrealizował projekt “Chopin na pięć fortepianów”, który miał swoją premierę podczas Światowej Wystawy EXPO 2010 w Szanghaju. Jesienią 2011 roku z projektem tym zaprezentował się na scenie Forbidden City Concert Hall w Pekinie, a także w Nanyang Academy of Fine Arts w Singapurze. Trasa ta zyskała wsparcie renomowanego partnera, STEINWAY & SONS. Muzyk miał również przyjemność występować podczas spotkań związanych z Przewodnictwem Polski w Radzie Unii Europejskiej dla Ministerstw: Spraw Zagranicznych, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Zdrowia.
Sławek Jaskułke to również kompozytor muzyki do filmu Wojtka Radtke inspirowanego twórczością Tadeusza Kantora, pt. “Popatrz! Życie nie istnieje tylko tutaj, ale da da (tam, tam)!”, którego premierowa projekcja miała miejsce 15 lipca 2011 roku w Krakowie. Film ten został wyświetlony na murach Zamku Królewskiego na Wawelu. Ponadto, stworzył muzykę do spektaklu „Trash Story”, reżyserowanego przez Ewelinę Pietrowiak (Teatr Ateneum Warszawa, 2008). Komponował także do klasyków kina niemego, takich jak „Wicher” (reż. Victor Sjöström) – pokaz w ramach Festiwalu Święto Niemego Kina Warszawa 2005, „Joanna D’Arc” (reż. Carl Theodor Dreyer) – pokaz w 2006 roku, „Mocny Człowiek” (reż. Henryk Szaro) – pokaz w 2007 roku, oraz „Gorączka Złota” (reż. Charlie Chaplin) – pokaz w 2012 roku.
Nagrody i wyróżnienia
Sławek Jaskułke, utalentowany twórca muzyczny, zdobył wiele nagród i wyróżnień w swojej karierze. Poniżej znajduje się lista jego osiągnięć:
- 2020 stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury,
- 2020 stypendium dla twórców kultury miasta Sopot,
- 2015 nagroda Roku magazynu „High Fidelity” w kategorii Muzyka za płytę „Sea”,
- 2015 nominacja do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za płytę „Sea”,
- 2013 stypendium Miasta Gdańska dla twórców kultury,
- 2012 nominacja do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za projekt „Chopin na pięć fortepinów”,
- 2011 stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury,
- 2011 stypendium dla twórców kultury miasta Sopot,
- 2006 nagroda Fryderyka Polskiego Przemysłu Fonograficznego Fryderyki 2006 w kategorii Jazzowy Album Roku (za płytę Zbigniew Namysłowski – Assymetry z udziałem Sławka Jaskułke),
- 2005 nominacja do nagrody Polskiego Przemysłu Fonograficznego Fryderyki 2005 w kategorii Jazzowy Album Roku (za płytę Jaskułke & Orkiestra Kameralna Hanseatica – Fill The Harmony Philharmonics),
- 2005 nominacja do nagrody Polskiego Przemysłu Fonograficznego Fryderyki 2005 w kategorii Jazzowy Muzyk Roku,
- 2003 nominacja do nagrody Polskiego Przemysłu Fonograficznego Fryderyki 2003 w kategorii Jazzowy Album Roku (za płytę Zbigniew Namysłowski „Standards” z udziałem Sławka Jaskułke),
- 2002 „Nadzieja Roku” magazynu Jazz Forum,
- 2002 nagroda Stowarzyszenia Melomanów w Łodzi Grand Prix Jazz Melomani w kategorii Nadzieja Roku,
- 2002 indywidualność Jazzowa Konkursu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni,
- 2002 laureat Konkursu Standardów Jazzowych w Siedlcach,
- 2001 „PEGAZ” nagroda Telewizji Polskiej,
- 2001 „Nadzieja Roku” magazynu Jazz Forum,
- 2001 XXVII Pomorska Jesień Jazzowa – nagroda główna „Klucz do Kariery”.
Przypisy
- Złote płyty CD przyznane w 2008 roku [online], ZPAV [dostęp 19.01.2021 r.]
- Zbigniew Namysłowski Quintet – Yes!. www.discogs.com. [dostęp 16.10.2016 r.] (ang.)
- Wojciech Staroniewicz – Alternations. www.discogs.com. [dostęp 16.10.2016 r.] (ang.)
- Sławek Jaskułke – Sea. www.discogs.com. [dostęp 08.02.2015 r.] (ang.)
- Sławek Jaskułke 3yo – Sugarfree. www.discogs.com. [dostęp 08.02.2015 r.] (ang.)
- Moments – solowy album Sławka Jaskułke. jazzforum.com.pl. [dostęp 09.02.2015 r.] (pol.)
- Leszek Możdżer/Przemek Dyakowski/Sławek Jaskułke, Melisa. muzyka.interia.pl. [dostęp 07.02.2015 r.] (pol.)
- Ryszard Borowski: Bop Beat Jerzy Małek Group. jazzforum.com.pl. [dostęp 10.02.2015 r.] (pol.)
- Marek Dusza: KRZYSZTOF PACAN – Facing the Challenge. audio.com.pl. [dostęp 10.02.2015 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Weronika Korthals | Jerzy Łysk | Celina Muza | Katarzyna BorekOceń: Sławek Jaskułke