UWAGA! Dołącz do nowej grupy Puck - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Setna rocznica obecności kobiet w Policji w Polsce


Zbliżający się rok 2025 będzie szczególny dla Policji w Polsce, gdyż minie dokładnie 100 lat od momentu przyjęcia pierwszych kobiet do służby. Przemiany społeczne i obyczajowe w dwudziestoleciu międzywojennym stawały się impulsem do wprowadzenia żeńskich służb w policji. Powstanie kobiecej formacji zdetermino­wało zmieniające się oblicze walki z przestępczością, w którym uwzględniono specyfikę problemów społecznych, szczególnie dotyczących kobiet i dzieci.

Historia kobiet w polskiej policji sięga 1923 roku, kiedy to po apelach Ligi Narodów zaczęto organizować struktury kobiece, które miały prowadzić działania przeciwko handel kobietami i dziećmi. Choć początki były trudne, to już w 1925 roku minister spraw wewnętrznych wydał polecenie utworzenia policji kobiecej, co zapoczątkowało proces szkolenia pierwszych policjantek. Dowództwo nad nowo powstałą formacją objęła Stanisława Filipina Paleolog, która odegrała kluczową rolę w organizacji i rozwoju żeńskiego korpusu policyjnego w Polsce.

Warto podkreślić, że policjantki na początku pełniły inne funkcje niż ich męscy koledzy, koncentrując się na kwestiach wychowawczych i społecznych. Umożliwiło im to skuteczniejszą interakcję z młodzieżą i osobami zagrożonymi demoralizacją. Mimo licznych przeciwności, takich jak nieufność społeczna czy trudne warunki pracy, kobiety w policyjnej służbie z determinacją zdobywały uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Obecnie służbę w polskiej Policji pełni ponad 38 tysięcy kobiet, co stanowi istotny element współczesnej struktury policyjnej w Polsce.

Źródło: Policja Puck


Oceń: Setna rocznica obecności kobiet w Policji w Polsce

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:12


Zobacz Także